علل هرز شدن شیر آب و راهکارهایی برای رفع آن

بسیاری از ما حداقل یک بار تجربه هرز شدن شیر آب را داشته ایم. هرز شدن شیر آب وضعیتی است که در آن وقتی آب را باز می‌کنید، دسته شیر اهرمی به تدریج بسته می‌شود

بسیاری از ما حداقل یک بار تجربه هرز شدن شیر آب را داشته ایم. هرز شدن شیر آب وضعیتی است که در آن وقتی آب را باز می‌کنید، دسته شیر اهرمی به تدریج بسته می‌شود، یعنی دسته آرام آرام به وضع نخست خود برمی‌گردد و باعث قطع شدن آب می‌شود در حالی که همچنان نیاز دارید شیر باز باشد. 

در این حالت ابتدا فشار جریان آب کاهش می‌یابد و سپس به‌طور کلی شیر بسته می‌شود. از آن‌جایی که ما تا وقتی که شیر آب به‌درستی کار می‌کند به تعمیر و بهبودش فکر نمی‌کنیم، ممکن است شیر آب درست زمانی خراب شود که ما برای خروج از خانه یا رفتن به سفر دیرمان شده و این‌جاست که فشار و استرس زیادی به ما وارد می‌شود.

 

دلایل مختلف هرز شدن شیر آب

هرز شدن شیرهای آب بالاخص هرز شدن شیر اهرمی علت‌های مختلفی می‌توانند داشته باشد. درست است که کیفیت محصول و برندی که از آن شیرآلات خرید می‌کنید در طول عمر و بی‌نیازی به تعمیرات شیرآلات‌تان تاثیرگذار است، اما ممکن است بهترین محصولات هم دچار هرز شدن شوند.

با این حال در نظر داشته باشید شیرهایی که از جنس فلز با مقاومت پایین هستند، نه تنها زودتر دچار هرز شدن می‌شوند، که ممکن است زیر سه الی چهار سال نیاز به تعویض داشته باشند. البته خوب است در استفاده از شیر آب و نگهداری از آن نیز دقت لازم را به خرج دهیم و برای مثال بیش از میزان مورد نیاز آن‌ها را باز و بسته نکنیم.

طول عمر شیر با مقدار باز و بسته شدن آن رابطه معکوس دارد. در شیرهای اهرمی هر چقدر کم‌تر جهت مربوط به گرم و سردی آب را تغییر دهید، کم‌تر احتمال هرز شدن شیر وجود دارد و در نتیجه کمتر به تعمیر شیر آب نیاز پیدا می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Send via WhatsApp